ΒΙΝΤΕΟ: Περηφάνια και συγκίνηση στην παρέλαση για την Ανεξαρτησία της Κύπρου
11:38 - 01 Οκτωβρίου 2023
![entriki](/images/EBQLM8pZgmwAevUeXo2IS9SfJM4=/717454/width-750/2023/10/01/entriki.jpg)
Oλοκληρώθηκε η μεγάλη στρατιωτική παρέλαση, ως κορύφωση των εκδηλώσεων για την 63η επέτειο της ανακήρυξης της Κυπριακής Δημοκρατίας, την οποία παρακολούθησε η Πρόεδρος της Ευρωβουλής Ρομπέρτα Μέτσολα.
Πρόκειται για την πρώτη φορά που επικεφαλής ευρωπαϊκού Θεσμού συμμετείχε στους εορτασμούς για την επέτειο της ίδρυσης της Κυπριακής Δημοκρατίας.
![tria](/media/images/2023/10/01/tria_DGQa04h.width-800.jpg)
![ena](/media/images/2023/10/01/ena_D2ooQWf.width-800.jpg)
![ena](/media/images/2023/10/01/ena_B7JFSAF.width-800.jpg)
![dyo](/media/images/2023/10/01/dyo_EB7ofQM.width-800.jpg)
Στην παρέλαση συμμετείχαν μηχανοκίνητα, πεζοπόρα τμήματα, καθώς και πτητικά μέσα της Εθνικής Φρουράς, της Αστυνομίας και της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας.
![PENRE](/media/images/2023/10/01/PENRE.width-800.jpg)
![EDNA](/media/images/2023/10/01/EDNA.width-800.jpg)
![TRIA](/media/images/2023/10/01/TRIA_V6MECrk.width-800.jpg)
![tria](/media/images/2023/10/01/tria_SpNsgAM.width-800.jpg)
![tessera](/media/images/2023/10/01/tessera_3Rq7rwt.width-800.jpg)
![ena](/media/images/2023/10/01/ena_Skn7GWs.width-800.jpg)
![dyo](/media/images/2023/10/01/dyo_lUh6KFK.width-800.jpg)
![pente](/media/images/2023/10/01/pente_zS9sRER.width-800.jpg)
![okto](/media/images/2023/10/01/okto.width-800.jpg)
![dekattessera](/media/images/2023/10/01/dekattessera.width-800.jpg)
![exi](/media/images/2023/10/01/exi_Qn6uIZf.width-800.jpg)
![epta](/media/images/2023/10/01/epta.width-800.jpg)
![eneea](/media/images/2023/10/01/eneea.width-800.jpg)
![enteka](/media/images/2023/10/01/enteka.width-800.jpg)
![dekatria](/media/images/2023/10/01/dekatria.width-800.jpg)
![dyo](/media/images/2023/10/01/dyo_sanRMin.width-800.jpg)
![tessera](/media/images/2023/10/01/tessera_ybVP99k.width-800.jpg)
![tria](/media/images/2023/10/01/tria.width-800.jpg)
![382564502_6668027763273781_4505980918168850944_n](/media/images/2023/10/01/382564502_6668027763273781_4505980918168850944.width-800.jpg)
![ena](/media/images/2023/10/01/ena_lApulwL.width-800.jpg)
Τον Πρόεδρο της Δημοκρατία πλαισίωσαν ο υπουργός Άμυνας, Μιχάλης Γιωργάλλας και ο Αρχηγός της Εθνικής Φρουράς, Αντιστράτηγος Γεώργιος Τσιτσικώστας. Την Ελληνική Κυβέρνηση εκπροσωπεί ο υπουργός Εθνικής Άμυνας, Νίκος Δένδιας, τον οποίον συνόδευσε ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας, Στρατηγός Κωνσταντίνος Φλώρος.
![384446051_635338258754783_786009952618027840_n](/media/images/2023/10/01/384446051_635338258754783_786009952618027840_n.width-800.jpg)
![385387213_225700606885685_4320201841494850738_n](/media/images/2023/10/01/385387213_225700606885685_4320201841494850738_.width-800.jpg)
![385400171_261066453574332_7952074785426446215_n](/media/images/2023/10/01/385400171_261066453574332_7952074785426446215_.width-800.jpg)