Διέλυσαν τη Χιλή και πήγαν τελικό μετά από 44 χρόνια οι Περουβιανοί

Μπορεί στα χαρτιά η Χιλή να ήταν το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό του Copa America, έχοντας ήδη κατακτήσει τα δύο προηγούμενα, αλλά οι Περουβιανοί είχαν άλλη γνώμη.

Η παρέα του Γκερέρο έκανε πλάκα στην μεγάλη της αντίπαλο, επικράτησε με 3-0 και μετά από 44 χρόνια θα διεκδικήσει και πάλι το βαρύτιμο τρόπαιο απέναντι στην Βραζιλία. Την τελευταία φορά που είχε βρεθεί σε αυτό το σημείο το είχε κατακτήσει και μένει να δούμε αν θα το κάνει και φέτος. Όσον αφορά την Χιλή, μετά τα δύο συνεχόμενα τρόπαια, δεν μπόρεσε να βρεθεί στον τελικό, χάνοντας από έναν καλύτερο αντίπαλο την συγκεκριμένη βραδιά.

Στα του αγώνα, τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Εκεί οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Φλόρες στο 21' και έκαναν το 0-2 με τον Γιοτούν στο 38' μετά από τραγικό λάθος του Αρίας. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο οι Χιλιανοί ανέβηκαν, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τον τερματοφύλακα του Περού να είναι ανίκητος και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκερέρο με πλασέ έκανε το 0-3 και πέρασε και μόνος πρώτος στον πίνακα των σκόρερ των Copa America. Η Χιλή από την άλλη δεν μπόρεσε ούτε να πετύχει το γκολ της τιμής, με τον εντυπωσιακό Καγιέσε να πιάνει το πέναλτι του Βάργκας στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πηγή: Gazzeta.gr

Ψάχνει τρόπους να ξεπεράσει τα εμπόδια για το «κτίΖΩ» το ΥΠΕΣ-Οι ευθύνες του δήμου και το plan B
Νέο ισραηλινό κύμα επιθέσεων κατά στόχων της Χεζμπολάχ στον Λίβανο
Εξηγεί στον Γκουτέρες τους λόγους που είπε όχι σε μία τριμερή συνάντηση ο Τατάρ
Πάνω από 150 νέες καταγγελίες γυναικών εναντίον του Αλ Φαγιέντ-«25 χρόνια σεξουαλικών επιθέσεων»
Μπήκαν σε κοσμηματοπωλείο από τρύπα στο ταβάνι και έφυγαν με χρυσαφικά αξίας 15,000 ευρώ
ΒΙΝΤΕΟ: Πυρκαγιά μετά από επίθεση στην περιφέρεια Κρασνοντάρ-Εκκένωσαν πάνω από 1.000 κατοίκους
«Σχεδίαζαν εισβολή στη Γαλιλαία»-Ο IDF ανακοίνωσε τους διοικητές της Χεζμπολάχ που σκοτώθηκαν
Νέα πρόκληση Ερντογάν-Θα ζητήσει στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ να αναγνωριστούν τα κατεχόμενα
Καταγγελία Ισραηλινών σε βάρος Ελληνοκύπριου για απάτη με αγοραπωλησίες διαμερισμάτων
«Το Ισραήλ ήθελε να κόψει το κεφάλι της Χεζμπολάχ, δεν το πέτυχε»-Η άγνωστη επιχείρηση της Μοσάντ το 1996