Ο Ντε Χέα... κρέμασε τις ελπίδες της Γιουνάιτεντ για Τσάμπιονς Λιγκ

Η Τσέλσι εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Ντε Χέα, έφυγε με το βαθμό από το «Old Trafford» απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (1-1) κράτησε την 4η θέση και έμεινε στο +3 από τους «κόκκινους διαβόλους».

Μετά την τριάρα της Λέστερ επί της Άρσεναλ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι πάλεψαν στο «Old Trafford» με φόντο μια θέση στην 4αδα.

Σε αντίθεση με το παιχνίδι με τη Μάντσεστερ Σίτι η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 4ο λεπτό είχε καλή στιγμή με τον Λουκάκου να μη μπορεί μετά από εξαιρετική πάσα του Σο να κάνει το 1-0.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο επτά λεπτά μετά άνοιξαν το σκορ όταν Λουκάκου και Σο συνδιάστηκαν υπέροχα με τον Άγγλο μπακ να γυρίζει στον -εορτάζοντα- Μάτα, που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Κέπα για να δώσει προβάδιασμα στους «κόκκινους διαβόλους». Η Γιουνάιτεντ συνέχισε να πιέζει και είχε ευκαιρίες για να κάνει το 2-0, τόσο με σουτ του Ράσφορντ όσο και με τον Μπαγί που απείλησε με δύο καλές κεφαλιές που πέρασαν άουτ.

Η Τσέλσι στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία ισοφάρισε σε 1-1 πριν το τέλος του πρώτου μέρους καθώς, ο Ντε Χέα, έκανε άλλη μια τραγική απόκρουση σε δυνατό σουτ του Ρούντιγκερ και ο Μάρκος Αλόνσο από κοντά διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, όπου παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Πηγή: sdna.gr

Αποδέχεται τριμερή ο Ερντογάν αλλά για να συζητηθούν... εναλλακτικές της ομοσπονδίας