Με χατ-τρικ Λούκας Μόουρα στην τρίτη θέση η Τότεναμ

Ορμώμενη από τη νίκη (1-0) επί της Μάντσεστερ Σίτι για τον πρώτο προημιτελικό των δύο ομάδων στο Champions League και με το βλέμμα στη ρεβάνς του "Etihad", η Τότεναμ υποδέχθηκε την ουραγό της Premier League, Χάντερσφιλντ.

Στη σκιά του τραυματισμού του Χάρι Κέιν, οποίος χάνει το εναπομείναν κομμάτι της σεζόν, οι σπερς πανηγύρισαν άνετη νίκη με 4-0. Ο Γιορέντε στο 24ο λεπτό, πήρε πάνω του την αντίπαλη άμυνα, άφησε την μπάλα, ο Γουανιάμα πέρασε και τον Χάμερ, κι άνοιξε το σκορ.

Το δεύτερο γκολ δεν άργησε παρά μόνο τρία λεπτά μετά τους πανηγυρισμούς για το πρώτο. Ο Λούκας Μόουρα βγήκε από δεξιά, υποδέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα και με τρομερό σουτ νίκησε τον γκολκίπερ της Χάντερσφιλντ για 2-0.

Το τρίτο γκολ ήλθε στο 87ο λεπτό. Και πάλι από τον 26χρονο Βραζιλιάνο. Ο Έρικσεν βγήκε από δεξιά, έκανε τη σέντρα, κι ο Λούκας με εξαιρετικό κοντρόλ και σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Ο πρώην φορ των Σάο Πάουλο και Παρί Σεν-Ζερμέν ήταν αυτός που διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα (0-4). Στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του δευτέρου ημιχρόνου έφθασε στο χατ-τρικ.

Αυτό ήταν το τρίτο ματς της Τότεναμ στο νέο της γήπεδο. Ισάριθμες νίκες (με Κρίσταλ Πάλας και Μάντσεστερ Σίτι τα προηγούμενα δύο ματς), χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ!

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Γουόκερ-Πίτερς, Φόιτ, Ντάβινσον Σάντσες, Βερτόνχεν (85' Ρόουζ), Ντέιβις, Γουανιάμα, Σισοκό (74' Σκιπ), Έρικσεν, Λούκας Μόουρα, Γιορέντε (87' Σον Χέουνγκ-Μιν).

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Χάμερ, Χαντέργκιοναϊ, Σίντλερ, Κονγκολό, Ντουρμ (69' Μουνιέ), Στάνκοβιτς (82' Μόουι), Κατσούνγκά, Μπακούνα (90+4' Γουίλιαμς), Χογκ, Λόου, Γκραντ.