Σπουδαία νίκη για τον Κεραυνό στο ντέρμπι

Έπειτα από ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια που παρακολουθήσαμε στην φετινή σεζόν, ο Κεραυνός «δραπέτευσε» με την νίκη από το «Κίτιον» με 70-68, με τρίποντο του Χάγκινς μόλις 8’’ πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Τζόσουα Χάγκινς με 15 πόντους(2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Ο Κεραυνός στα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού δημιούργησε διαφορά εννέα πόντων (11-2) και κατάφερε να διατηρήσει τις αποστάσεις μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-15). Στη συνέχεια ομάδα του Στροβόλου ανέβασε τη διαφορά στο +12 (32-20), όμως οι γηπεδούχοι επανήλθαν δυναμικά και μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου μείωσαν σε 36-33.

Ο αγώνας έγινε ακόμη πιο συναρπαστικός στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 22' (37-36) και από εκεί και πέρα υπήρξαν εναλλαγές στο σκορ με τους Στροβολιώτες να κλείνουν την τρίτη περίοδο με τέσσερις πόντους διαφορά (55-51).

Μέχρι το 35' ο αγώνας ήταν ισόπαλος (59-59), με την ΑΕΚ να φτιάχνει ένα σερί οκτώ πόντων (67-59). Μέχρι το 39:30 ο Κεραυνός κατάφερε να μειώσει στους δύο την διαφορά (67-65), με τον Μπράουν στην συνέχεια να σημειώνει μία ελεύθερη βολή και να κάνει το 68-65 για την ΑΕΚ. Ακολούθως ο Χάγκινς 15’’ πριν την λήξη του αγώνα με δύο ελεύθερες βολές μείωσε σε 68-67, ενώ στην συνέχεια ο Σιζόπουλος βρέθηκε στην γραμμή των βολών, όπου αστόχησε και στις δύο. Στην τελευταία επίθεση του Κεραυνού, ο Χάγκινς με τρίποντο έκανε το τελικό 70-68 και έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 33-36, 51-55, 68-70