Νέο πάρτι με τεσσάρα η Λειψία

Τι κι αν προερχόταν από τη διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων; Η Λειψία συνέχισε την ξέφρενη πορεία της και το επιβεβαίωσε και με αντίπαλο την Κολωνία. Η ομάδα της Ανατολικής Γερμανίας έφτασε εύκολα στο 4-1, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga και, όπως η Μπάγερν Μονάχου νωρίτερα, μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από την πρωτοπόρο Γκλάντμπαχ. Από την άλλη, η Κολωνία γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα και παρέμεινε κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Λειψία έκανε ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκε 3-1, έχοντας 11 τελικές προσπάθειες και 74% κατοχή μπάλας. Το σκορ άνοιξε στο 22’ ο Βέρνερ, ο οποίος έγινε ο νεότερος παίκτης που φτάνει τις 200 συμμετοχές στη Μπουντεσλίγκα σε ηλικία 23 ετών, 8 μηνών και 18 ημερών. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φόρσμπεργκ με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 37’ ο Λάιμερ έκανε το 3-0. Η Κολωνία αντέδρασε και δύο λεπτά αργότερα μείωσαν το σκορ με τον Τσίχος.

Με… φόρα μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελζμαν, η οποία έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Ενκουνκού (50’ και 51’), άλλη μια με τον Φόρσμπεργκ (57’), ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Βέρνερ να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μοντέστ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναβάλει στο παιχνίδι την ομάδα του Μάρκους Γκίζντολ και στο 79’ ο Φόρσμπεργκ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Λειψίας με τελικό σκορ 4-1.

Πηγή; sport-fm.gr

Τουλάχιστον δέκα νεκροί από ισραηλινά πλήγματα στη Γάζα-Πλημμύρισαν αυτοσχέδιοι καταυλισμοί
Απήχθη στα έξι του ενώ έπαιζε με τον αδελφό του-Βρέθηκε ζωντανός 70 χρόνια μετά
Δύο με τρία άτομα φέρονται να μετακίνησαν τη μοτοσικλέτα του 16χρονου-Έρευνες για αναρτήσεις σε ΜΚΔ
Ξεκινάει η δίκη για τον φόνο της φοιτήτριας Τζούλια Τσεκετίν με 70 μαχαιριές από τον 22χρονο φίλο της
Εκτός ελέγχου ο Κουλίας εκβιάζει τον Πρόεδρο και ο Νικόλας ποιεί την νήσσαν-Το θέμα δεν είναι νομικό, είναι πολιτικό
Βγήκε μπροστά ο Νικόλας-Χαρακτήρισε λανθασμένη την απόφαση για Οδυσσέα, πυρά κατά ΑΚΕΛ
Βάζει φρένο στον Κουλία για διορισμό Γενικού Ελεγκτή η Αννίτα-Ακύρωσε το ταξίδι της, παραμένει Προεδρεύουσα
Σε θανατηφόρο εξελίχθηκε το τροχαίο στον Ατσά-Νεκρός ο 60χρονος Λάμπρος Μαυρομμάτης
Ισραηλινή επίθεση κοντά στη Βηρυτό-Καλούν τους κατοίκους να μείνουν μακριά από θέσεις της Χεζμπολάχ
Συνεχίζεται το ισραηλινό σφυροκόπημα στο Λίβανο-Βομβαρδίζει νέες θέσεις της Χεζμπολάχ