Η Μαγιόρκα με δύο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι επέστρεψε στις νίκες

Οι Νησιώτες θα στηριχτούν ξεκάθαρα στην έδρα τους για να διατηρηθούν στην Primera Division τη φετινή σεζόν. Μακριά από αυτή μετρούν μόνο ήττες με τέρματα 2-12. Εντός έδρας έχουν μαζέψει όλους τους βαθμούς από το ξεκίνημα της σεζόν και η δύναμη της έδρας επιβεβαιώθηκε και στο ματς με τη Βιγιαρεάλ.

Η βάση για την επιστροφή στα τρίποντα μπήκε από το πρώτο μέρος και από τη βούλα του πέναλτι, καθώς με δύο χτυπήματα η Μαγιόρκα... εκτέλεσε τη Βιγιαρεάλ στα πρώτα 45 λεπτά. Ο Λάγκο στο 13' έκανε το 1-0 και ο Ντάνι Ροντρίγκεθ δέκα λεπτά αργότερα νίκησε κι αυτός τον Ασένχο από το σημείο του πέναλτι για να γράψει το 2-0.

Το «Κίτρινο Υποβρύχιο» με την έναρξη του δευτέρου μέρους απάντησε εκ νέου από το σημείο του πέναλτι, με εύστοχη εκτέλεση του Καθόρλα στο 49' μειώνοντας σε 2-1. Η Μαγιόρκα απάντησε όμως άμεσα με σουτ του Κούμπο στο 53' ανεβάζοντας το σκορ στο 3-1.

Από εκεί και πέρα οι Νησιώτες έκαναν απλά διατήρηση του σκορ και μάζεψαν άλλους τρεις βαθμούς στις Βαλεαρίδες παίρνοντας απόσταση πέντε βαθμών από τη διακεκαυμένη ζώνη. Όσον αφορά τη Βιγιαρεάλ, παραμένει στη μέση του βαθμολογικού πίνακα, σε κοντινή πάντως απόσταση από την πρώτη εξάδα.

Πηγή: gazzetta.gr

Ψάχνει τρόπους να ξεπεράσει τα εμπόδια για το «κτίΖΩ» το ΥΠΕΣ-Οι ευθύνες του δήμου και το plan B
Νέο ισραηλινό κύμα επιθέσεων κατά στόχων της Χεζμπολάχ στον Λίβανο
Εξηγεί στον Γκουτέρες τους λόγους που είπε όχι σε μία τριμερή συνάντηση ο Τατάρ
Πάνω από 150 νέες καταγγελίες γυναικών εναντίον του Αλ Φαγιέντ-«25 χρόνια σεξουαλικών επιθέσεων»
Μπήκαν σε κοσμηματοπωλείο από τρύπα στο ταβάνι και έφυγαν με χρυσαφικά αξίας 15,000 ευρώ
ΒΙΝΤΕΟ: Πυρκαγιά μετά από επίθεση στην περιφέρεια Κρασνοντάρ-Εκκένωσαν πάνω από 1.000 κατοίκους
«Σχεδίαζαν εισβολή στη Γαλιλαία»-Ο IDF ανακοίνωσε τους διοικητές της Χεζμπολάχ που σκοτώθηκαν
Νέα πρόκληση Ερντογάν-Θα ζητήσει στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ να αναγνωριστούν τα κατεχόμενα
Καταγγελία Ισραηλινών σε βάρος Ελληνοκύπριου για απάτη με αγοραπωλησίες διαμερισμάτων
«Το Ισραήλ ήθελε να κόψει το κεφάλι της Χεζμπολάχ, δεν το πέτυχε»-Η άγνωστη επιχείρηση της Μοσάντ το 1996