«Ήμουν ο πρώτος σημαιοφόρος ΑμεΑ στην Ελλάδα, είχα δικαίωμα, παρά την αναπηρία μου»
09:02 - 28 Οκτωβρίου 2019
![6bcf9897-06a6-486b-9d19-b0f62c9adc59.jpg](/images/egeA6WSia_HTI_w5anVgHrtJivM=/419329/width-750/6bcf9897-06a6-486b-9d19-b0f62c9adc59.jpg)
Πέρασαν είκοσι χρόνια από την ημέρα που ένας 15χρονος συγκίνησε όλη την Ελλάδα. Ήταν ο πρώτος μαθητής που κατάφερε να αλλάξει το νόμο στην Ελλάδα για τους ΑμεΑ, έναν νόμο που δεν ήταν αντιπροσωπευτικός.
Ο ευρωβουλευτής Στέλιος Κυμπουρόπουλος, ο οποίος από την ηλικία των δεκατεσσάρων μηνών διαγνώστηκε με μυϊκή ατροφία, εξιστορεί στον REPORTER πως ένιωσε που είκοσι χρόνια πριν κατάφερε να γράψει ιστορία, καθώς, όπως ο ίδιος ανέφερε στο βιογραφικό του, ήταν ο πρώτος αριστούχος μαθητής με αναπηρία, που παρέλασε ως σημαιοφόρος με το αμαξίδιό του.
«Ήμουν ο πρώτος σημαιοφόρος στην Ελλάδα που, παρά την αναπηρία, έκανα πράξη κάτι που δικαιούμαι ως πρώτος της τάξης. Είχα το δικαίωμα να σηκώσω τη σημαία», σημείωσε ο κ. Κυμπουρόπουλος.
Όπως σημείωσε ο ευρωβουλευτής του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος, αυτό το γεγονός ήταν η ώθηση για να αλλάξει ο νόμος.
«Υπήρχε ο νόμος που δεν ήταν αντιπροσωπευτικός, έπρεπε να αλλάξει. Έτυχε να είμαι εγώ ο πρώτος που έκανε το βήμα για να αλλάξει αυτός ο νόμος και μάλιστα τώρα είναι 20 χρόνια από τότε που έγινε το γεγονός. Είναι πολύ μεγάλο αυτό το ζήτημα για εμένα».