Νίκη για Μπάγερν με ρεκόρ Ρόμπεν και εκπληκτικό Νόιερ

Η Μπάγερν υπέταξε με ανατροπή 3-1 τη Λεβερκούζεν στο Μόναχο και διατήρησε το απόλυτο των νικών μετά από την 3η αγωνιστική της Bundesliga. Παρά τη 200ή συμμετοχή του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι με τη φανέλα των Βαυαρών, το... πάρτι είχε άλλους πρωταγωνιστές και τελείωσε πολύ νωρίς.

Μόλις στο 5' η Λεβερκούζεν πήρε προβάδισμα στο σκορ με περιπετειώδη τρόπο. Ο Μάνουελ Νόιερ νίκησε τον Γουέντελ από το σημείο του πέναλτι, ενώ απέκρουσε με εκπληκτικό τρόπο και το ριμπάουντ του Βραζιλιάνου. Ο διαιτητής, όμως, έδωσε επανάληψη επειδή παίκτες της Μπάγερν είχαν μπει πρόωρα στη μεγάλη περιοχή και στη νέα εκτέλεση ο μπακ της Λεβερκούζεν δεν λάθεψε.

Πέντε λεπτά χάρηκαν οι φιλοξενούμενοι, αφού ο φορμαρισμένος Κορεντέν Τολισό ισοφάρισε στο 10' με το 5ο τέρμα του σε 9 παιχνίδια με την Μπάγερν. Πριν συμπληρωθεί το 20ό λεπτό, ένα φοβερό βολέ του Άριεν Ρόμπεν έκανε την ανατροπή για τους γηπεδούχους. Μάλιστα, αυτό ήταν το υπ' αριθμόν 140 τέρμα του Ολλανδού εξτρέμ για λογαριασμό της Μπάγερν, με συνέπεια να ξεπεράσει στην 8η θέση της λίστας των σκόρερ του συλλόγου τον Ζιόβανε Έλμπερ.

Οι παίκτες του Νίκο Κόβατς πάτησαν το πόδι στο γκάζι και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να βρουν χώρους για απάντηση. Παρ' όλα αυτά, πριν από τη λήξη του 1ου μέρους, ο Τολισό τραυματίστηκε στο γόνατο και αντικαταστάθηκε. Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι δεν ήταν το ίδιο θεαματικό και η κυριαρχία των πρωταθλητών Γερμανίας μετουσιώθηκε σε νέο τέρμα, με τον Χάμες Ροντρίγκες στο 89'. Η αποβολή του νεοεισελθώντα Καρίμ Μπελαράμπι λίγο νωρίτερα είχε ρίξει πρόωρα την "αυλαία" του αγώνα και οι Βαυαροί έκαναν το καλύτερο ζέσταμα ενόψει του αγώνα με την Μπενφίκα στη Λισαβόνα για τον όμιλο της ΑΕΚ στο Champions League.

ΜΠΑΓΕΡΝ (4-3-3): Νόιερ, Κίμιχ, Ζίλε, Μπόατενγκ, Ραφίνια (82' Αλάμπα), Μίλερ, Τιάγκο, Τολισό (42' Ροντρίγκες), Ρόμπεν, Λεβαντόβσκι, Νιαμπρί (59' Μαρτίνεθ)

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ (5-4-1): Χραντέτσκι, Γέβνταϊ, Ντράγκοβιτς, Τα, Σβ. Μπέντερ, Γουέντελ, Μπέιλι (83' Παουλίνιο), Κορ, Λ. Μπέντερ (28' Μπραντ), Χάβερτς, Φόλαντ (73' Μπελαράμπι)

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής
Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου 2018
Ντόρτμουντ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (36' Ντιαλό, 72' Βολφ, 88' Αλκάθερ / 68' Αλέ)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018
Μπάγερν - Λεβερκούζεν 3-1 (10' Τολισό, 19' Ρόμπεν, 89' Ροντρίγκες / 5' πέν. Γουέντελ)
Λειψία - Ανόβερο 3-2 (9' Πόουλσεν, 40', 63' Βέρνερ / 13' Φίλκρουγκ, 65' Αλμπορνός)
Βόλφσμπουργκ - Χέρτα 2-2 (87' πέν. Μαλί, 90+3' Μεχμέντι / 61' Ντίλροσουν, 90+1' Ντούντα)
Μάιντς - Άουγκσμπουργκ 2-1 (87' Ούτζα, 90+3' Μάξιμ / 82' Τζι)
Φορτούνα Ντίσελντορφ - Χόφενχαϊμ 2-1 (45' Μοράλες, 88' Λουκεμπακιό / 86' Νέλσον)
19:30 Γκλάντμπαχ - Σάλκε