Οδυνηρή ήττα στην πρεμιέρα για τον Ολυμπιακό

Την ήττα με 0-1 δέχθηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός Λευκωσίας στην αναμέτρηση με τον Ακρίτα Χλώρακας.

Οι μαυροπράσινοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που βρήκαν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ενώ έχασαν πέναλτι στο 78' με τον Ρομό. Το γκολ του Ακρίτα σημείωσε ο Νικολάου στο 66' της αναμέτρησης.

Το προφίλ του αγώνα:

Αρκετά μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο μεταξύ των δύο ομάδων που είχαν τις δικές τους ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία άνηκε στον Ολυμπιακό που είχε δοκάρι στο 41’ της αναμέτρησης μετά από σουτ του Ροτζέριο. Το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ είχε στο 59' ο Ακρίτας. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χριστοφίδη, Μουτίνιο και Γκάμπριελ δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.

Στο 66' ο Ακρίτας πήρε προβάδισμα στο σκορ, μετά απο κεφαλιά πάσα του Μουτίνιο, ο οποίος βρήκε τον Νικολάου που με δεύτερη κεφαλιά νίκησε τον Γιωργαλλίδη.

Την πιο μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το σκορ έχασε ο Ρομό του Ολυμπιακού, ο οποίος έχασε πέναλτι στο 78' της αναμέτρησης μετά από χέρι του Οκόγιε.  Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει μετά το χαμένο πέναλτι και δέχθηκε την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός: Γιωργαλλιδης, Αντωνίου(59' Μίγκος), Παπαγεωργίου, Λεονάρντο, Σάββα, Τόμας, Νάνι, Ράμος, Οππόνγκ, Ροτζέριο, Ρoμό.

Ακρίτας: Καπετάνος, Φιλίππου, Παχταλιάς, Χριστοφίδης, Λουκαΐδης(79' Σωκράτους), Μακρής, Μιχαήλ, Μουτίνιο, Νικολάου, Μακρής Χ.(57' Οκόγιε), Γκάμπριελ.

Νέα πρόκληση Ερντογάν-Θα ζητήσει στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ να αναγνωριστούν τα κατεχόμενα
Καταγγελία Ισραηλινών σε βάρος Ελληνοκύπριου για απάτη με αγοραπωλησίες διαμερισμάτων
«Το Ισραήλ ήθελε να κόψει το κεφάλι της Χεζμπολάχ, δεν το πέτυχε»-Η άγνωστη επιχείρηση της Μοσάντ το 1996
Έπεσαν οι υπογραφές για τη διακρατική συμφωνία Κύπρου-Ελλάδας για την ηλεκτρική διασύνδεση
Παρακολουθεί στενά τις μεταρρυθμίσεις σε Ελεγκτική και Νομική Υπηρεσία η Κομισιόν
Υπερκομματική η εκδήλωση έξω από το Προεδρικό για την παύση Οδυσσέα-Μήνυμα κατά της διαφθοράς