«Απέδρασε» από τη Νυρεμβέργη με βαθμό η Άιντραχτ

Μοιρασιά στη Νυρεμβέργη, στο παιχνίδι με το οποίο… άνοιξε η αυλαία του σημερινού (28/10) προγράμματος στην ένατη αγωνιστική της Bundesliga. Εκεί όπου η ομώνυμη ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία μάλλον θα πρέπει να… κολακεύεται από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, βάση της εικόνας των δύο ομάδων.

Ο σύλλογος της Φρανκονίας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ήλεγξε τον ρυθμό και είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Με σημαντικότερη όλων το δοκάρι του Κνελ, στο 18’. Στην επανάληψη, το «σκηνικό» παρέμεινε ίδιο, με τη Νυρεμβέργη μάλιστα να βρίσκει το πολυπόθητο 1-0 από τον Ζρέλακ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 76’ και δύο λεπτά αργότερα στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα έδωσε με κεφαλιά το -δίκαιο- προβάδισμα στην ομάδα του!

Οι «αετοί» έδειξαν να έχουν «βραχυκυκλώσει» επιθετικά, χωρίς τον Αλέ στην βασική τους 11άδα και με τον Ρέμπιτς αποτελεσματικά κλεισμένο από την αντίπαλη άμυνα. Έλλειψη ιδεών, πολλές χαμένες μπάλες και συνέθεσαν ως επί το πλείστον την εικόνα τους. Για να έρθει ο Αλέ από τον πάγκο και να δώσει τη λύση στην Άιντραχτ σε ένα ακόμα ματς. Όταν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων , μετέτρεψε σε γκολ την πάσα του Ντα Κόστα, κάνοντας το 1-1 και φτάνοντας τα έξι τέρματα στο πρωτάθλημα…

Αναλυτικά η 9η αγωνιστική

Παρασκευή 26/10
Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 3-1
(1' Πέτερσεν, 57' Bάλσμιντ, 90+4' Χέλερ - 20' Αζάρ)

Σάββατο 27/10
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Χέρτα Βερολίνου 2-2
(27', 61' Σάντσο - 41', 90+1' πεν. Καλού)

Ανόβερο-Άουγκσμπουργκ 1-2
(72' Μπέμπου - 8' Κεντίρα, 63' πεν. Φινμπόγκασον)

Μάιντς-Μπάγερν Μονάχου 1-2
(48' Μποέτιους - 39' Γκορέτσκα, 62' Τιάγκο Αλκάνταρα)

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Βόλφσμπουργκ 0-3
(41' πεν. Βέγκχορστ, 72' Μπρέκαλο, 80' Γκίντσεκ)

Χόφενχαϊμ-Στουτγκάρδη 4-0
(48' Μπρένετ, 51' Ζοέλιντον, 57', 60' Μπελφοντίλ)

Κυριακή 28/10
Νυρεμβέργη-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1
(78' Ζρέλακ - 90+2" Αλέ)

Λειψία-Σάλκε (16:30)

Βέρντερ Βρέμης-Μπάγερ Λεβερκούζεν (19:00)

Η επόμενη (10η) αγωνιστική

Παρασκευή 2/11
Στουτγκάρδη-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (21:30)

Σάββατο 3/11
Μπάγερν Μονάχου-Φράιμπουργκ (16:30)
Σάλκε-Ανόβερο (16:30)
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Χόφενχαϊμ (16:30)
Άουγκσμπουργκ-Νυρεμβέργη (16:30)
Βόλφσμπουργκ-Μπορούσια Ντόρτμουντ (16:30)
Χέρτα Βερολίνου-Λειψία (19:30)

Κυριακή 4/11
Γκλάντμπαχ-Φορτούνα Ντίσελντορφ (16:30)
Μάιντς-Βέρντερ Βρέμης (19:00)

Ψάχνει τρόπους να ξεπεράσει τα εμπόδια για το «κτίΖΩ» το ΥΠΕΣ-Οι ευθύνες του δήμου και το plan B
Νέο ισραηλινό κύμα επιθέσεων κατά στόχων της Χεζμπολάχ στον Λίβανο
Εξηγεί στον Γκουτέρες τους λόγους που είπε όχι σε μία τριμερή συνάντηση ο Τατάρ
Πάνω από 150 νέες καταγγελίες γυναικών εναντίον του Αλ Φαγιέντ-«25 χρόνια σεξουαλικών επιθέσεων»
Μπήκαν σε κοσμηματοπωλείο από τρύπα στο ταβάνι και έφυγαν με χρυσαφικά αξίας 15,000 ευρώ
ΒΙΝΤΕΟ: Πυρκαγιά μετά από επίθεση στην περιφέρεια Κρασνοντάρ-Εκκένωσαν πάνω από 1.000 κατοίκους
«Σχεδίαζαν εισβολή στη Γαλιλαία»-Ο IDF ανακοίνωσε τους διοικητές της Χεζμπολάχ που σκοτώθηκαν
Νέα πρόκληση Ερντογάν-Θα ζητήσει στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ να αναγνωριστούν τα κατεχόμενα
Καταγγελία Ισραηλινών σε βάρος Ελληνοκύπριου για απάτη με αγοραπωλησίες διαμερισμάτων
«Το Ισραήλ ήθελε να κόψει το κεφάλι της Χεζμπολάχ, δεν το πέτυχε»-Η άγνωστη επιχείρηση της Μοσάντ το 1996