Διπλό και λύτρωση για τη Νέα Σαλαμίνα

Νικήτρια έφυγε από το Δασάκι η Νέα Σαλαμίνα, η οποία κέρδισε με 2-0 τον Εθνικό Άχνας, έπειτα από τέσσερις αγώνες χωρίς νίκη. Σε ένα παιχνίδι το οποίο δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο για τη συνέχεια. Με αυτή τη νίκη, η Νέα Σαλαμίνα σκαρφάλωσε στους 34 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός παραμένει στους 30 βαθμούς.

Με μοιρασμένη την κατοχή πέρασαν τα πρώτα λεπτά στο Δασάκι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μακρίεφ στο 18’.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, με τον Εγγλέζου να πετυχαίνει ένα ωραίο τέρμα στο 51’ και να νικά τον Πρότσεκ του Εθνικού.

Στο 78’ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ο Μακρίεφ αστόχησε, με την μπάλα να φεύγει ψηλά από την εστία του Πρότσεκ.

Εθνικός: Πρότσεκ, Φιλίποφ, Στόιτσεφ, Ντόμπνια, Κυπριανού, Αράμπαλ, Πιντσέλι, Κιπιάνι, Χατζηβασίλης, Ζελάγια, Κατσιαράβα

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Γκράσι, Άντονιτς, Τσίνα, Τσαμπούρης, Κούσουλος, Σκοπελίτης, Εγγλέζου, Μπριτζίτο, Μπεμπέ, Μακρίεφ