Πέτυχε το γρηγορότερο χατ-τρικ όλων των εποχών ο Νταρμπισάιρ;

Τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά σημείωσε ο Ματ Νταρμπισάιρ οδηγώντας την Ομόνοια στην μεγάλη ανατροπή επί του Εθνικού Άχνας στη νίκη με 3-2. Ο Άγγλος επιθετικός των ¨πρασίνων" μπήκε στη λίστα με τα γρηγορότερα χατ-τρικ στην ιστορία του ποδοσφαίρου, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση, πίσω από τον Τόμι Ρος.

Σύμφωνα με τον δημοσιογράφο Πέτρο Χατζηχριστοδούλου, το γρηγορότερο χατ-τρικ στην ιστορία του ποδοσφαίρου σημείωσε ο Τάκης Παντζιαράς με την ΠΑΕΕΚ στη Β' Κατηγορία.
«Διαβάζω ότι ο Ματ Νταρμπισάιαρ έκανε ένα από τα ταχύτερα (καταγεγραμμένα) χατ-τρικ στην Κύπρο και στον Κόσμο! Πράγματι, πέτυχε 3 γκολ σε τέσσερα λεπτά ο Άγγλος (71′-75′). Το κορυφαίο ρεκόρ, πάντως, τουλάχιστον για την Κύπρο, ανήκει στον Τάκη Παντζιαρά, τον μεγάλο σέντερ φορ και δεινό γκολτζή της ΠΑΕΚ, προ του 1974. Ο Τάκης πέτυχε το ταχύτερο χατ τρικ στην Κύπρο, στον αγώνα ΠΑΕΚ-Αρίων Λεμεσού (πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας) το 1969, στην Κερύνεια. Το ματς έληξε 3-1 υπέρ της ΠΑΕΚ και ο Τάκης πέτυχε τα 3 γκολ του στο 61′, 63′, 64′! Ο Αρίωνας είχε ισοφαρίσει προσωρινά, στο 62′. Δηλαδή, ο στράικερ της ΠΑΕΚ “έφαγε” τον Ντάρμπισαϊαρ κατά ένα λεπτό! Παρακαλώ να σημειωθεί από τους συναδέλφους που ασχολούνται με τέτοιου είδους στατιστικά»

Δείτε τα γρηγορότερα χατ-τρικ στην ιστορία του ποδοσφαίρου

H Mίλαν βρέθηκε να χάνει 3-0 στο "Βία ντελ Μάρε" από την Λέτσε στο ημίχρονο, ωστόσο έφυγε με το "τρίποντο" (3-4) χάρη σε μια επική ανατροπή στην επανάληψη. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ που πέρασε αλλαγή στο δεύτερο μέρος και σε χρόνο ρεκόρ έφερε το ματς στα ίσα.

Με το ρολόι να σημαδεύει το 63ο λεπτό, ο Γκανέζος έγραψε το 3-3 πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό χατ-τρικ μέσα σε μόλις 14 λεπτά (σ.σ. το πρώτο τέρμα το σημείωσε στο 49' και το δεύτερο στο 55').

10. Kevin-Prince Boateng - 14 λεπτά
23/10/2011 Λέτσε-Μίλαν 3-4

Όπως είδαμε και πιο πάνω, ο Γκανέζος σκοράροντας μέσα σε 14 λεπτά (49', 55', 63') έφερε τον αγώνα Λέτσε-Μίλαν από το 0-3 στο 3-3. Και λίγο πριν το φινάλε οι ροσονέρι έφτασαν στην μεγάλη νίκη με τον Γκαλιάνι να... τρελαίνεται.

9. Ole Gunnar Solskjaer - 10 λεπτά
6/2/1999 Nότ.Φόρεστ-Μαν.Γιουνάιτεντ 1-8

Με το σκορ στο 72' να είναι 1-4, ο Νορβηγός πέρασε στο παιχνίδι και στα τελευταία 12 λεπτά το ανέβασε μόνος του σε 1-8! Τα τρία πρώτα γκολ για τον "δολοφόνο" με το baby face σημειώθηκαν μέσα 10 λεπτά (80', 88', 90', 92').
8. Marco van Basten - 9 λεπτά
25/11/1992 Μίλαν-Γκέτεμποργκ 4-0

Σε μοναδικό σώου του τεράστιου Φαν Μπάστεν εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Μίλαν με την Γκέτεμποργκ για το Champions League. Ο Ολλανδός σημείωσε και τα 4 τέρματα του αγώνα, με τα 3 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο να τα πετυχαίνει μόλις σε 9 λεπτά (33', 53', 61', 62').

7. Laszlo Kiss - 7 λεπτά
15/6/1982 Ουγγαρία-Ελ Σαλβαδόρ 10-1

Παγκόσμιο Κύπελλο 1982 και η Ουγγαρία ήδη κάνει πάρτι με 5-0 όταν μπαίνει στο ματς ο Κις (55') ο οποίος συνεχίζει να πυροβολεί για τους Μαγυάρους. Γκολ στο 69', γκολ στο 72', γκολ στο 76' σε ένα χατ-τρικ 7 λεπτών!

6. Jermain Defoe - 7 λεπτά
22/11/2009 Τότεναμ-Γούιγκαν 9-1

Στα 5 γκολ σταμάτησε το κοντέρ του Ντεφόε στο ευρύ 9-1 της Τότεναμ επί της Γουίγκαν. Τα τρία πρώτα ήταν μόλις σε 7 λεπτά (51', 54', 58', 69', 87'), με αποτέλεσμα ο Αγγλος φορ να έχει το δεύτερο γρηγορότερο χατ-τρικ στην ιστορία της Premier League.

5. Marco van Basten - 6 λεπτά
1/3/1992 Μίλαν-Αταλάντα 3-1

Και πάλι ο τρομερός Ολλανδός! Κόντρα στην Αταλάντα σημείωσε και τα τρία γκολ της ομάδας του σε 6 λεπτά (34', 36', 40), σε μια χρονιά που οδήγησε τους ροσονέρι στο σκουντέτο με 25 γκολ σε 31 αγώνες.

4. David Villa - 5 λεπτά
23/4/2006 Μπιλμπάο-Βαλένθια 0-3

Το ρολόι στο Σαν Μαμές έδειχνε το 81ο λεπτό και όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο 0-0. Ωστόσο ο Νταβίδ Βίγια είχε άλλη άποψη και μόνος του μέσα σε 5 λεπτά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 (81', 84', 86').

3. Robbie Fowler - 4 λεπτά
28/8/1994 Λίβερπουλ-Αρσεναλ 3-0

Το ρεκόρ στην Premier League ανήκει στον Φάουλερ που μέσα σε 4 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα σκόρπισε το 1994 την άμυνα της Αρσεναλ 3 φορές, μετατρέποντας το 0-0 στο τελικό 3-0 (26', 29', 31')

2. Gerd Muller - 4 λεπτά
7/6/1975 Φορτούνα Ντίσελντορφ-Μπάγερν 6-5

Ο σπουδαίος Μίλερ δεν θα μπορούσε να λείπει από αυτή την λίστα, αν και είναι ο μόνος που είδε την ομάδα του να μην κερδίζει παρά το χατ-τρικ που σημείωσε σε 4 λεπτά (38', 40', 42'). Βλέπετε η Φορτούνα σημείωσε 6 γκολ εκείνη την ημέρα!

1. Tommy Ross - 90 δευτερόλεπτα
28/11/1964 Ρος Κάουντι-Νέριν Κάουντι 8-1

Αυτό είναι το επίσημα αναγνωρισμένο- από το βιβλίο Γκίνες- πιο γρήγορο χατ-τρικ στην ιστορία του ποδοσφάιρου. Μόλις στα 18 του χρόνια ο Ρος πέτυχε 7 γκολ, παίρνοντας το σκορ από το 1-0 και φτάνοντας το στο 8-1. Τα τρία πρώτα τα σημείωσε σε... 90 δευτερόλεπτα!

"Τώρα είναι πολύ δύσκολο να σπάσει γιατί οι πανηγυρισμοί κρατάνε κοντά στο ένα λεπτό", δηλώνει ο ίδιος. "Τότε δεν υπήρχαν... φιλιά και αγκαλιές. Μόλις έβαζες το γκολ, έτρεχες πίσω στο κέντρο και ο αρχηγός σου χτύπαγε το κεφάλι και σου έλεγε ''Μπράβο παιδί μου"...