Με τον εφιάλτη της Πόρτο νίκησε η Λέστερ

H Λέστερ νίκησε 1-0 την Πόρτο με τον Σλιμανί να βάζει το 6ο γκολ του φέτος στους "δράκους"! Απόλυτο για την ομάδα του Ρανιέρι, ενώ η Κοπεγχάγη είναι στην 2η θέση μετά το 4-0 επί της Μπριζ.

Λέστερ - Πόρτο 1-0

Σκόρερ: 25' Σλιμανί

Γήπεδο: "King Power Stadium", Λέστερ

Διαιτητής: Τσιουνέιτ Τσακίρ (Τουρκία)

Όποιος δεν είχε παίξει τον Ισλάμ Σλιμανί να σκοράρει, απλά έκανε τεράστιο λάθος. Σε 3 ματς μέσα στο 2016 είχε πετύχει 5 γκολ σε βάρος της Πόρτο και τελικά χρειάστηκε 25 λεπτά για να σκοράρει και στο 4ο ματς στην χρονιά κόντρα στους "δράκους".

Ο Αλγερινός, ο οποίος αποτελεί το ακριβότερο απόκτημα στην ιστορία της Λέστερ, έκανε το 1-0 στο "King Power Stadium" στο 25ο λεπτό με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του συμπατριώτη του, Ριγιάντ Μαχρέζ, από αριστερά.

Ήταν η δεύτερη συνεργασία Αλγερινών σε γκολ Champions League από τους Τζαμέλ Αμπντούν και Ραφίκ Τζεμπούρ για τον Ολυμπιακό!

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Λουίς Ερνάντεθ, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Ντρινκγουότερ, Αμάρτεϊ, Μαχρέζ, Ολμπράιτον, Σλιμανί, Βάρντι.

ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Λαγιούν, Φελίπε, Μαρκάνο, Αλέξ Τέλες, Ντανίλο Περέιρα, Αντρέ Αντρέ, Όλιβερ Τόρες, Αντρέ Σίλβα, Οταβίνιο, Αντριάν Λόπεθ

Κοπεγχάγη - Μπριζ 4-0

Σκόρερς: 53' αυτ. Ντένσβιλ, 64' Ντιλέινι, 69' Σανταντέρ, 90' Γέργκενσεν

Γήπεδο: "Parken Stadium", Κοπεγχάγη

Διαιτητής: Κρεγκ Τόμσον (Σκωτία)

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Όλσεν, Άνκερσεν, Γέργκενσεν, Γιόχανσον, Αουγκούστινσον, Κβιστ, Ντιλέινι, Βέρμπιτς, Φαλκ, Σανταντέρ, Κορνέλιους.

ΜΠΡΙΖ: Μπουτέλ, Φαν Ράιν, Πουλέν, Ντένσβιλ, Ντε Μποκ, Κλαουντεμίρ, Σίμονς, Φόρμερ, Βανάκεν, Ισκιέρδο, Βόσεν.

Η βαθμολογία

1. Λέστερ 6 (4-0)

2. Κοπεγχάγη 4 (4-1)

3. Πόρτο 1 (1-2)

4. Μπριζ 0 (0-6)

*οι δύο πρώτοι προκρίνονται στους "16"

**ο τρίτος συνεχίζει στο Europa League ("32")

***σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν τα μεταξύ τους ματς (με όλα τα κριτήρια σαν να είναι νοκ-άουτ ματς), μετά η διαφορά τερμάτων (συνολικά στον όμιλο), μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά ο αριθμός των νικών, μετά ο αριθμός των εκτός έδρας νικών, μετά το fair-play και μετά η κατάταξη της UEFA