Special… Pep, γαλάζιο το ντέρμπι του Μάντσεστερ! (pics, vids)

To ντέρμπι του Μάντσεστερ είχε μεγάλη νικήτρια την Σίτι, καθώς η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επικράτησε με 2-1 της Γιουνάιτεντ στο "Old Trafford".
Με σκόρερς τους Κέβιν Ντε Μπράινε και Καλέτσι Ιχεανάτσο οι «πολίτες» προηγήθηκαν με 2-0, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από γκάφα του Κλαούντιο Μπράβο.
Ο Χιλιανός τερματοφύλακας στο ντεμπούτο του έκανε αρκετά λάθη, ενώ κορυφαίος επιθετικά ήταν ο Κέβιν Ντε Μπράινε και αμυντικά ο Νικολάς Οταμέντι.
Η Σίτι έκανε το «4 στα 4» στην Premier League, ενώ η πρώτη απώλεια του Ζοζέ Μουρίνιο ήρθε με το χειρότερο σενάριο για τον Πορτογάλο, δηλαδή με εντός έδρας ήττα από τον Γκουαρδιόλα.

Από μακρινή μπαλιά του Κολάροβ, ο Ιχεανάτσο έβγαλε τετ-α-τετ τον Κέβιν Ντε Μπράινε με τον Νταβίντ Ντε Χέα, ο Βέλγος νίκησε τον Ισπανό με εξαιρετικό πλασέ και άνοιξε το σκορ για τους «πολίτες» στο 15'.
Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα διπλασίασε τα τέρματά της στο 36' ξανά με πρωταγωνιστές τους Ντε Μπράινε και Ιχεανάτσο. Ο πρώτος έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Ντε Χέα και από κοντά ο Νιγηριανός αμαρκάριστος πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 0-2 (δεν ήταν οφ-σάιντ).
Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ManUtd ευτύχησε να μειώσει με το 4ο γκολ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς στην Premier League. Δώρο... από τον Κλαούντιο Μπράβο, καθώς έκανε την έξοδο, η μπάλα του έφυγε από τα χέρια και ο Σουηδός με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-2 στο 42'.
MANUTD: Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπεγί, Μπλιντ, Σο, Φελαϊνί, Πογκμπά, Μχιταριάν (46' Αντέρ Ερέρα), Λίνγκαρντ (46' Ράσφορντ), Ρούνεϊ, Ιμπραχίμοβιτς.
ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Μπράβο, Σανιά, Στόουνς, Οταμέντι, Κολάροβ, Φερναντίνιο, Ντε Μπράινε, Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ (60' Σανέ), Νολίτο, Ιχεανάτσο (53' Φερνάντο).

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:
Σάββατο
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (42' Ιμπραχίμοβιτς / 15' Ντε Μπράινε, 36' Ιχεανάτσο)
Μπόρνμουθ - Γουέστ Μπρομ (17:00)