Δεύτερη νίκη για ΑΕΚ, ισοφάρισε ο ΑΠΟΕΛ τον Κεραυνό

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του δεύτερου αγώνα για την Ημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, κόντρα στον Απόλλωνα με 77-70. Η ομάδα της Λεμεσού αποδείχθηκε ξανά "σκληρό καρύδι", αφού ήταν μπροστά στο σκορ στις πρώτες τρεις περιόδους, όμως λύγισε στο τέλος και ηττήθηκε από την ΑΕΚ. Αυτή είναι η δεύτερη νίκη για το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ κόντρα στον Απόλλωνα στην Ημιτελική Φάση, ενώ μία ενδεχόμενη νίκη στον τρίτο αγώνα που θα γίνει την Τρίτη (12/4) θα χαρίσει στην ΑΕΚ την πρόκριση στην Τελική Φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την νικήτρια ομάδα του ζευγαριού Κεραυνός-ΑΠΟΕΛ. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Θάντους Μακφάντεν με 18 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) ενώ εξαιρετικό παιχνίδι για τους νικητές έκανε και ο Τόμισλαβ Πέτροβιτς που πέτυχε 17 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που προηγήθηκε πρώτη με δίποντο του Μπρέζετς, με τον Απόλλωνα στην συνέχεια να ανεβαίνει και να σημειώνει δέκα σερί πόντους και να φέρνει το σκορ στο 10-2 υπέρ του. Η ομάδα της Λεμεσού έφερε στην συνέχεια την διαφορά στους δέκα (14-4), με την ΑΕΚ να απαντάει πετυχαίνοντας τέσσερις πόντους με τον Ντουρέν και να φέρνει το σκορ στο 14-8. Για το υπόλοιπο της περιόδου είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Απόλλωνα να φέρνει στο τέλος την διαφορά υπέρ του στους εννέα πόντους (22-13).

Δυνατά μπήκε στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ καταφέρνοντας με ένα δίποντο του Πέτροβιτς και ένα τρίποντο του Τρισόκκα να μειώσει σε 22-18. Έπειτα οι γηπεδούχοι σημείωσαν έξι πόντους (τέσσερις  ο Στρόουμπριτζ και δύο ο Μπράσγουελ) έφεραν το σκορ στο 28-18. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιανναρά έφερε την διαφορά στους δώδεκα πόντους (34-22) μέχρι το 14:41. Δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Πιττάκας με τρίποντο έδινε προβάδισμα στον Απόλλωνα με 37-25, όμως η ΑΕΚ στο επόμενο διάστημα σημείωσε εννέα σερί πόντους και μείωσε σε 37-34. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλο ένα τρίποντο πριν το φινάλε, ξανά με τον Πιττάκα.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, και στο πρώτο τρίλεπτο μείωσε την διαφορά στον πόντο (42-41). Έπειτα ο Άπολμπι με δίποντο έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα με 44-41, ενώ μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 46-43 υπέρ των γηπεδούχων. Στην συνέχεια ο Μακφάντεν πήρε πάνω του την ΑΕΚ, και με επτά δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 50-46. Ο Απόλλωνας όμως αποδείχθηκε αρκετά σκληρός, και σημειώνοντας δύο τρίποντα με τους Μπράσγουελ και Στρόουμπριτζ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 52-50. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Απόλλωνα μπροστά με 55-52.

Την διαφορά στους τέσσερις πόντους έφερε ο Απόλλωνας δύο φορές στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (59-55 και 62-58). Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν έξι σερί πόντους στην συνέχεια και προηγήθηκαν με 64-62, ενώ στο 36:46 το σκορ έφθασε στο 71-64 υπέρ της ομάδας του Λίνου Γαβριήλ.  Ο Απόλλωνας αντέδρασε και με έξι πόντους (Μπράσγουελ, Μακρέι, Πέτγουεϊ) μείωσε σε 71-70. Οι Λαρνακείς πέτυχαν άλλους έξι πόντους πριν το φινάλε και πήραν την νίκη με 77-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 40-34, 55-52, 70-77

Απόλλωνας (Παναγιώτης Γιανναράς) Γεωργίου, Άπολμπι 15 (1), Μακρέι 10 (1), Μπράσγουελ 20 (2), Πιττάκας 9 (3), Στρόουμπριτζ 12 (2), Πέτγουεϊ 4.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ) Παλάλας 3 (1), Ντουρέν 12, Μπρέζετς 10, Πέτροβιτς 17 (3), Μακφάντεν 18 (2), Γκαρσία, Τρισόκκας 4 (1), Μπόουμαν 13 (1), Παντελή.

Απάντηση από τον ΑΠΟΕΛ, ισοφάρισε τον Κεραυνό

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στην δεύτερη αναμέτρηση για την Ημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, κόντρα στον Κεραυνό, με τελικό σκορ 83-71. Με αυτή την νίκη ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε τις νίκες σε 1-1, με το επόμενο παιχνίδι να γίνεται την ερχόμενη Τρίτη (12/4) στο "Κώστας Παπαέλληνας" στον Στρόβολο. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα προκριθεί στην Τελική Φάση και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Πετρολίνα ΑΕΚ-Απόλλων.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Καλίστους  Εζιουκβού με 18 πόντους (9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Μπράντον Χιθ με 16 πόντους (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασσίστ).

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι που στο πρώτο τρίλεπτο κατάφερε και δημιούργησε διαφορά στο σκορ δέκα πόντων (12-2). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι μέσα στο παρκέ, φέρνοντας την διαφορά στους έντεκα (16-5) μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κεραυνός προσπάθησε να μειώσει, όμως σε δύο περιπτώσεις η διαφορά παρέμεινε στους έντεκα πόντους (18-7 στο 5:25 και 20-9 στο 6:32). Οι "ερυθροκίτρινοι" μείωσαν στους έξι (25-19) μισό λεπτό πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, με τον Εζιουκβού να σημειώνει άλλους δύο πόντους με τον Εζιουκβού στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνησα έκανε ο Κεραυνός στην δεύτερη περίοδο, καταφέρνοντας μέχρι το 13:31 να πετύχει 14 σερί πόντους, χωρίς να δεχθεί κανένα, φέρνοντας το σκορ στο 33-27 υπέρ του. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ επανήλθε και σημειώνοντας πέντε πόντους (τέσσερις ο Εζιουκβού, ένα ο Ντιμπουά), μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο (33-32), προτού το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη πετύχει άλλους τέσσερις πόντους με τους Γουόλκερ και Μπάρκερ, με το σκορ να οδηγείται στο 37-32. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν επτά ακόμα πόντους πριν το φινάλε και πήραν εκ νέου προβάδισμα με 39-37.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου με τον Κεραυνό να ισοφαρίζει σε 41-41. Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο και στην συνέχεια, με το σκορ να παραμένει ισόπαλο (46-46) στο 23:38. Έπειτα το συγκρότημα του Γεώργιου Βόβορα σημείωσε οκτώ σερί πόντους και πήρε προβάδισμα με 52-46. Τρία λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 57-50, ενώ μισό λεπτό αργότερα ο Μπιγκς με τρίποντο έφερε την διαφορά στους δέκα (60-50). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 64-55

Μετά από ενάμιση λεπτό στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλους πέντε πόντους (δύο ο Μπιγκς, τρεις ο Χιθ) φέρνοντας την διαφορά στους δεκατέσσερις (69-55). Η διαφορά στο σκορ έφθασε στους δέκα πόντους στα μισά της τέταρτης περιόδου (74-64). Ο Κεραυνός πάλεψε το παιχνίδι στα τελευταία στάδια, όμως στο τέλος ο ΑΠΟΕΛ έφυγε με την νίκη με 83-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 39-37, 64-55, 83-71

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Βόβορας) Χιθ 16 (4), Μπιγκς 14 (2), Λοϊζίδης, Σιζόπουλος 7 (1), Παντούρης 7, Ράμσεϊ 9, Εζιουκβού 18, Ντιμπουά 12 (2).

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης) Γουόλκερ 4, Ρος 18, Μιχαήλ 4, Πηλαβάς, Νεοφύτου 6, Στυλιανού 13 (3), Θεοχαρίδης, Ομπράιεν 16 (3), Μπάρκερ 10.