Αποκλεισμός και πρόστιμο στον Πρόεδρο της Ομόνοιας

Τις ποινές που αποφάσισε ο Αθλητικός Δικαστής, κ. Αριστοτέλης Βρυωνίδης, δημοσιοποίησε η ΚΟΠ. Μεταξύ αυτών, ποινή αποκλεισμού ενός αγώνα και πρόστιμο επιβλήθηκε στον Πρόεδρο της Ομόνοιας, Αντώνη Τζιωνή για τη δημοσιογραφική διάσκεψη που παρέθεσε.

Διαβάστε τα όσα δήλωσε ο Πρόεδρος της Ομόνοιας, Αντώνης Τζιωνής, στη διάσκεψη Τύπου:

Αναλυτικά οι αποφάσεις:

Ο Αθλητικός Δικαστής της ΚΟΠ κ. Αριστοτέλης Βρυωνίδης αφού μελέτησε τις παραπομπές που είχε ενώπιον του, επέβαλε τις ακόλουθες ποινές:

*Καταγγελία του Διαιτητή Μάριου Χριστοφόρου κατά του OSVALDO DE CEITA PINTO JALO Ποδοσφαιριστή της ΕΛΠΙΔΑ Ξυλοφάγου που αποβλήθηκε γιατί έβρισε τον διαιτητή στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΑΧΥΡΩΝΑΣ Λιοπετρίου – ΕΛΠΙΔΑ Ξυλοφάγου/17.12.2016.

Απόφαση:Αποκλεισμός από τρεις αγώνες και πρόστιμο.

*Καταγγελία του Διαιτητή Δαβίδ Τσεντή κατά του Χρίστου Λεοντίου Ποδοσφαιριστή της Ε. Ν. ΘΟΙ Λακατάμιας που αποβλήθηκε γιατί έβρισε φίλαθλο της κερκίδας και όταν αποχώρησε από το γήπεδο πήρε 2 πέτρες και κινήθηκε απειλητικά προς το μέρος των φιλάθλων της Αγίας Νάπας μετά από παρέμβαση ψυχραιμότερων άφησε τις πέτρες και κατευθύνθηκε προς τα αποδυτήρια κατά παράβαση των άρθρων 4 (γ) και 9 (ε) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος U18 Β’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΑΓΙΑ Νάπα – Ε. Ν. ΘΟΙ Λακατάμιας/17.12.2016.
Απόφαση:Αποκλεισμός από έξι αγώνες και πρόστιμο.

*Καταγγελία του Διαιτητή Ιωάννη Χριστοδούλου κατά του Αλέξανδρου Παϊση Ποδοσφαιριστή του ΕΘΝΙΚΟΥ Άσσιας που αποβλήθηκε για βίαιη συμπεριφορά γρονθοκόπησε στο πρόσωπο τον συμποδοσφαιριστή του με αρ. 5 αφού είχε προηγηθεί λεκτική αψιμαχία μεταξύ τους στον αγώνα Πρωταθλήματος U18 B’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΕΘΝΙΚΟΣ Άσσιας – ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς/17.12.2016.
Απόφαση: Αποκλεισμός από τέσσερις αγώνες και πρόστιμο.

*Καταγγελία του Διαιτητή Αντρέα Στρούθου κατά του Κυριάκου Τενεδιού Ποδοσφαιριστή της ΕΛΠΙΔΑΣ Αστρομερίτη που αποβλήθηκε γιατί στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος στον αγώνα Πρωταθλήματος U16 περιόδου 2016-2017 ΕΘΝΙΚΟΣ Λατσιών 1 – ΕΛΠΙΔΑ Αστρομερίτη/18.12.2016.
Απόφαση:Πρόστιμο.

*Καταγγελία κατά της ΑΕΛ Λεμεσού λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18 ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18   της   Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017.   Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18 ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ   στον   αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017 ΑΕΛ Λεμεσού – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς/17.12.2016.

*Καταγγελία κατά της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ Αμμοχώστου:
(α) γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του Β’ ημιχρόνου κατά 2 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 4 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(β) για ρίψη αντικειμένων στην αντίπαλη κερκίδα μετά το τέλος του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10 (2) (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(γ) για πρόκληση και συμμετοχή σε επεισόδια οπαδών της ομάδας μετά το τέλος του αγώνα κατά παράβαση των άρθρων 4 (κβ) και 10.2 (η) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(δ) λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18 ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18   της   Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017. Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18 ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ.
στον   αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017 ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου – ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου /16.12.2016

*Καταγγελία κατά της ΑΕΖ Ζακακίου γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) κατά παράβαση του άρθρου 10.1 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον   αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017 ΑΕΖ Ζακακίου – ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών/16.12.2016.

*Καταγγελία κατά του Λιάσου Λουκά προπονητή της ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣ Πολεμιδιών που αποβλήθηκε στο 72ο λεπτό του αγώνα για αντιαθλητική συμπεριφορά προς τον διαιτητή κατά παράβαση των άρθρων 4 (γ) και 9 (ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον   αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017 ΑΕΖ Ζακακίου – ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών/16.12.2016.

*Καταγγελία κατά του Νίκου Παπά Προέδρου της ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣ Πολεμιδιών για δηλώσεις που προέβη στην CYTAVISION μετά το τέλος του αγώνα ΑΕΖ Ζακακίου – ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣ Πολεμιδιών ημερομηνίας 16.12.2016 αναφορικά με το κύρος της διαιτησίας και/ή συγκεκριμένης διαιτησίας και/ή συγκεκριμένου διαιτητή και/ή θίγουν ή μειώνουν την αξιοπρέπεια και/ή την προσωπικότητα διαιτητή και/ή είναι εκτός των πλαισίων αθλητοπρέπειας και/ή μπορούν να συμβάλλουν σε δυσπιστία κατά του αθλήματος και/ή λειτουργών του αθλήματος όπως τούτο ορίζεται στα άρθρα 2 και 4 (ιστ) (ι) (ιι) (ιιι) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση:Ποινή αποκλεισμού από τα Στάδια για ένα αγώνα και πρόστιμο.
Καταγγελία κατά του ΑΡΗ Λεμεσού:
(α) γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του Β’ ημιχρόνου του αγώνα κατά 5 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 4 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(γ) για πρόκληση και συμμετοχή σε επεισόδια παραγόντων της ομάδας μετά το τέλος του αγώνα στον χώρο των αποδυτηρίων, κατά παράβαση των άρθρων 4 (κβ) και 10.2 (η) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

*Καταγγελία κατά του ΑΠΟΛΛΩΝΑ Λεμεσού:
(β) για είσοδο μη εξουσιοδοτημένων προσώπων και προσώπων (που δεν ήταν γραμμένοι στο φύλλο αγώνος) στον χώρο των αποδυτηρίων μετά την λήξη του αγώνα κατά παράβαση του Κεφ.VII άρθρο 36-37 της Προκήρυξη Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2016-2017 και του άρθρου 10.2(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
στον   αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017 ΑΡΗΣ Λεμεσού – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού/16.12.2016

*Καταγγελία κατά του ΕΡΜΗ Αραδίππου γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) κατά παράβαση του άρθρου 10.1 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017 ΕΡΜΗΣ Αραδίππου – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας/17.12.2016

*Καταγγελία κατά:
(1) της ΑΕΚ Λάρνακας:
(α) για ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο στο 79ο λεπτό του αγώνα και μετά το τέλος του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10 (2) (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(β) λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18 ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18   της   Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017. Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18 ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ.
(2) του Εύμαιου Ευθυμιάδη Μέλους του Διοικητικού Συμβουλίου της ΑΕΚ Λάρνακας για αντιαθλητική συμπεριφορά προς τον διαιτητή του αγώνα κατά παράβαση των άρθρων 4 (γ) και 9 (ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
στον   αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017 ΑΕΚ Λάρνακας – ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας/17.12.2016

*Καταγγελία κατά του ΕΘΝΙΚΟΥ Άχνας λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18 ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18   της   Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017.   Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18 ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ   στον   αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017 ΑΕΚ Λάρνακας – ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας/17.12.2016.

*Καταγγελία κατά της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Λευκωσίας λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18 ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18   της   Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017.   Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18 ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ   στον   αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας/17.12.2016.

*Καταγγελία κατά της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ Δερύνειας γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του Β’ ημιχρόνου κατά 2 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 4 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος A’ Φάση περιόδου 2016-2017 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας/17.12.2016.

*Καταγγελία κατά του Αβραάμ Σεργίδη προπονητή της ΠΑΕΕΚ Κερύνειας που αποβλήθηκε στο 96ο λεπτό του αγώνα για έντονες διαμαρτυρίες κατά παράβαση του άρθρου 4 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον   αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – ΑΛΚΗ Ορόκλινης /17.12.2016.

*Καταγγελία κατά του Ζαχαρία Μιχαήλ φυσιοθεραπευτή του Π. Ο. Ξυλοτύμπου 2006 που αποβλήθηκε στο 59ο λεπτό του αγώνα για έντονες διαμαρτυρίες κατά παράβαση του άρθρου 4 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον   αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 Π. Ο. Ξυλοτύμπου 2006 – ΧΑΛΚΑΝΟΡΑΣ Ιδαλίου/17.12.2016.

(α) του Στέλιου Τράττου προπονητή της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παρεκκλησιάς που αποβλήθηκε από τον διαιτητή πριν την έναρξη του Β’ ημιχρόνου για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε προς τον προπονητή της αντίπαλης ομάδας κατά παράβαση των άρθρων 4 (γ) και 9 (ε) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
Απόφαση:Αποκλεισμός από δύο αγώνες και πρόστιμο.
 (β του Τιμόθεου   Κοζάκου γιατρού   της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παρεκκλησιάς που αποβλήθηκε από τον διαιτητή πριν την έναρξη του Β’ ημιχρόνου για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε προς τον προπονητή της αντίπαλης ομάδας κατά παράβαση των άρθρων 4 (γ) και 9 (ε) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
Απόφαση: Αποκλεισμός από πέντε αγώνες και πρόστιμο.
στον αγώνα Πρωταθλήματος U21 Β’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παρεκκλησιάς – ΠΑΕΕΚ Κερύνειας/18.12.2016

*Καταγγελία κατά του Αβραάμ Ιωάννου προπονητή της ΠΑΕΕΚ Κερύνειας που αποβλήθηκε από τον διαιτητή πριν την έναρξη του Β’ ημιχρόνου για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε προς τον προπονητή της αντίπαλης ομάδας κατά παράβαση των άρθρων 4 (γ) και 9 (ε) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος U21 B’ Κατηγορίας ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παρεκκλησιάς – ΠΑΕΕΚ Κερύνειας /18.12.2016
*Διακοπέντας Αγώνας Πρωταθλήματος U21 B’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παρεκκλησιάς – ΠΑΕΕΚ Κερύνειας /18.12.2016
Απόφαση:Ο αγώνας να συνεχιστεί από το λεπτό που διακόπηκε με το ίδιο φύλλο αγώνα.
*Διακοπέντας Αγώνας Πρωταθλήματος U21 B’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΑΛΚΗ Ορόκλινης – ΑΡΗΣ Λεμεσού /18.12.2016
Απόφαση:Ο αγώνας κατακυρώνεται με σκορ 3-0 υπέρ του Άρης.
*Διακοπέντας Αγώνας Πρωταθλήματος U21 Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου – ΑΧΥΡΩΝΑΣ Λιοπετρίου/18.12.2016
Απόφαση:Ο αγώνας κατακυρώνεται με σκορ 5-0 υπέρ του Αχυρώνα.
*Μη διεξαχθείς Αγώνας Πρωταθλήματος U21 Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΛΕΙΒΑΔΙΑΚΟΣ/ΣΑΛΑΜΙΝΑ Λειβαδιών – ΑΣΙΛ Λύσης /18.12.2016
Απόφαση:Ο αγώνας κατακυρώνεται με σκορ 3-0 υπέρ του ΑΣΙΛ. Πρόστιμο στο Λειβαδιακό.

*Καταγγελία κατά του Στέλιου Στυλιανού εφόρου του ΑΡΗ Λεμεσού που αποβλήθηκε στο 81ο λεπτό του αγώνα για αντιαθλητική συμπεριφορά κατά παράβαση του άρθρου 4 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος U18 A’ Κατηγορίας ΑΡΗΣ Λεμεσού – ΑΕΛ Λεμεσού/17.12.2016

*Καταγγελία κατά της ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς γιατί δεν συμμορφώθηκε με τις οδηγίες της Εγκυκλίου με Αρ. 402/2016-2017 ημερομηνίας 27.09.2016 και συγκεκριμένα είχε γραμμένο στο φύλλο αγώνα άτομο που δεν ήταν καταχωρημένο στο σύστημα στον αγώνα Πρωταθλήματος U18 Β’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παρεκκλησιάς/17.12.2016.

*Μη διεξαχθείς Αγώνας Πρωταθλήματος U18 Β’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΑΕΖ Ζακακίου – ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου/17.12.2016
Απόφαση:Ο αγώνας κατακυρώνεται με σκορ 3-0 υπέρ της ΑΕΖ. Πρόστιμο στον Οθέλλο.
*Διακοπέντας Αγώνας Πρωταθλήματος U16 περιόδου 2016-2017 ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας – ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας/17.12.2016
Απόφαση:Ο αγώνας κατακυρώνεται με σκορ 7-0 υπέρ του Εθνικού Άχνα

*Καταγγελία κατά του ΑΚΡΙΤΑ Χλώρακας για επεισόδια που έκανε φίλαθλος της ομάδας κατά την διάρκεια του αγώνα κατά παράβαση των άρθρων 4 (κβ) και 10.2 (η) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος U15 περιόδου 2016-2017 ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας – ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας/17.12.2016.

*Καταγγελία κατά της ΟΜΟΝΟΙΑΣ/ΛΕΥΚΟΘΕΑ γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 5 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 4 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Γυναικείου Ποδοσφαίρου περιόδου 2016-2017 ΟΜΟΝΟΙΑ/ΛΕΥΚΟΘΕΑ – ΧΡΥΣΟΜΗΛΙΑ ΑΓ. ΑΜΒΡΟΣΙΟΥ Κερύνειας /17.12.2016

*Καταγγελία κατά του Α Ο Α Ν Α. Ε. Αμμοχώστου γιατί δεν έλαβε όλα τα κατάλληλα μέτρα για επαναφορά της μπάλας που είχε ως αποτέλεσμα να παρατηρούνται καθυστερήσεις στην επανέναρξη του αγώνα κατά παράβαση του Κεφ. ΧΙΙ άρθρο 39 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Γυναικών περιόδου 2016-2017 στον αγώνα Πρωταθλήματος Γυναικείου Ποδοσφαίρου περιόδου 2016-2017 Α Ο Α Ν Α. Ε. Αμμοχώστου – ΣΩΜΑΤΕΙΟ BARCELONA F A /18.12.2016

*Καταγγελία κατά του Αντώνη Τζιωνή, Προέδρου της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Λευκωσίας για δηλώσεις που προέβη σε δημοσιογραφική διάσκεψη στα Μ.Μ.Ε την Τετάρτη 14.12.2016 και οι οποίες ήταν εκτός των πλαισίων της αθλητοπρέπειας και/ή του τιμίου παιχνιδιού και/ή που μπορούν να συμβάλλουν σε δυσπιστία κατά του αθλήματος και/ή λειτουργών του αθλήματος και/ή που μπορούν να συμβάλουν και/ή να υποκινήσουν αντιαθλητικές ενέργειες και/ή που γελοιοποιούν το άθλημα ή άτομα που ενέχονται στο άθλημα και/ή που είναι μειωτικές για το άθλημα ή μειωτικές για τα άτομα που ενέχονται στο άθλημα με οποιοδήποτε τρόπο και/ή που είναι σαρκαστικές για το άθλημα και/ή άτομα που ενέχονται σε αυτό κατά παράβαση των άρθρων 2 και 4 ιστ (ι) (ιι) (ιιι) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση:Ποινή αποκλεισμού ενός αγώνα από τα Στάδια και πρόστιμο.

*Καταγγελία κατά του ΟΘΕΛΛΟΥ Αθηαίνου γιατί παρέλειψε να πληρώσει χρηματική   ποινή   €100=   που    επιβλήθηκε    στον    Γιώργο Κεπόλα Ποδοσφαιριστή του σωματείου του στις 09.11.2016 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος U21 Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου – ΑΕΝ Αγίου Γεωργίου Βρυσούλων Αχερίτου/30.10.2016 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση:Ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών από την ομάδα U-21 του Οθέλλου, εκτός και αν το πρόστιμο πληρωθεί εντός 15 ημερών. Πρόστιμο στον Οθέλλο.

*Καταγγελία κατά του Ε Ν Υ ΔΙΓΕΝΗ ΄Υψωνα γιατί παρέλειψε να πληρώσει χρηματική   ποινή   €50=   που   επιβλήθηκε    στο σωματείο του στις 09.11.2016 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 Ε Ν Υ ΔΙΓΕΝΗΣ Ύψωνα – ΜΕΑΠ Πέρα Χωρίο Νήσου/17.09.2016 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση: Ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών από την Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα , εκτός και αν το πρόστιμο πληρωθεί εντός 15 ημερών. Πρόστιμο στην Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα.

*Καταγγελία κατά του Ε Ν Υ ΔΙΓΕΝΗ Ύψωνα γιατί παρέλειψε να πληρώσει χρηματική   ποινή   €50=    που    επιβλήθηκε    στο σωματείο του στις 09.11.2016 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα   Πρωταθλήματος U21 Γ’   Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 Ε Ν Υ ΔΙΓΕΝΗΣ Ύψωνα – ΗΡΑΚΛΗΣ Γερολάκκου/18.09.2016 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση:Ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών από την Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα , εκτός και αν το πρόστιμο πληρωθεί εντός 15 ημερών. Πρόστιμο στην Ε.Ν.Υ. Διγενής Ύψωνα.

*Καταγγελία κατά της ΑΕΛ Λεμεσού γιατί παρέλειψε να πληρώσει χρηματική ποινή €7000= που επιβλήθηκε στον σωματείο της και στον  DA SILVA W3ELLICTON CARLOS ποδοσφαιριστή του σωματείου της στις 16.11.2016 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης περιόδου 2016-2017 ΑΕΚ Λάρνακας – ΑΕΛ Λεμεσού/05.11.2016 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Καταγγελία κατά της ΑΕΛ Λεμεσού γιατί παρέλειψε να πληρώσει   χρηματική ποινή €1500= που   επιβλήθηκε στο σωματείο της στις 16.11.2016 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Κυπέλλου ΚΟΚΑ-ΚΟΛΑ Α’ Β’ Κατηγορίας Α’ Φάσης περιόδου 2016-2017 ΑΛΚΗ Ορόκλινης – ΑΕΛ Λεμεσού/02.11.2016 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση:Απόφαση:Ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών από την ΑΕΛ εκτός και αν το πρόστιμο πληρωθεί εντός 15 ημερών. Πρόστιμο στην ΑΕΛ.

*Καταγγελία κατά της ΑΕΛ Λεμεσού γιατί παρέλειψε να πληρώσει   χρηματική   ποινή    €75=    που   επιβλήθηκε   στο Γιαννάκη Πέτρου ποδοσφαιριστή του   σωματείου της στις 16.11.2016 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος U18 Α’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΑΕΛ Λεμεσού – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου/05.11.2016 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση:Ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών από την ομάδα U-18 της ΑΕΛ εκτός και αν το πρόστιμο πληρωθεί εντός 15 ημερών. Πρόστιμο στην ΑΕΛ.

*Καταγγελία κατά της ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς γιατί παρέλειψε να πληρώσει   χρηματική   ποινή    €300=    που   επιβλήθηκε   στον Θεόδωρο Ανδρονίκου προπονητή του σωματείου της στις 16.11.2016 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος U21 Β’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΑΓΙΑ Νάπα – ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς/06.11.2016 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση:Ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών από την ομάδα U-21 της ΑΠΕΠ εκτός και αν το πρόστιμο πληρωθεί εντός 15 ημερών. Πρόστιμο στην ΑΠΕΠ.

*Καταγγελία κατά του ΕΘΝΙΚΟΥ Άχνας γιατί παρέλειψε να πληρώσει   χρηματική   ποινή    €200=    που   επιβλήθηκε   στο Σωφρόνη Σωφρονίου γυμνασίαρχο του σωματείου του στις 16.11.2016 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος U21 Α’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας – ΑΕΛ Λεμεσού /06.11.2016 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Καταγγελία κατά του ΕΘΝΙΚΟΥ Άχνας γιατί παρέλειψε να πληρώσει   χρηματική   ποινή    €100=    που   επιβλήθηκε   στον Γιώργο Παπαγεωργίου ποδοσφαιριστή του σωματείου του στις 16.11.2016 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος U21 Α’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας – ΑΕΛ Λεμεσού /06.11.2016 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση:Απόφαση:Ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών από την ομάδα U-21 του Εθνικού Άχνας και αν το πρόστιμο πληρωθεί εντός 15 ημερών. Πρόστιμο στον Εθνικό.

*Καταγγελία κατά της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παρεκκλησιάς γιατί παρέλειψε να πληρώσει   χρηματική   ποινή    €400=    που   επιβλήθηκε στο σωματείο της και στον  Τάσο Ρουσιά Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του σωματείου της στις 16.11.2016 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος U18 Α’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς – Ε. Ν. Παρεκκλησιάς/05.11.2016 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση:Ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών από την ομάδα U-18 της Παρεκκλησιάς εκτός και αν το πρόστιμο πληρωθεί εντός 15 ημερών. Πρόστιμο στην Παρεκκλησιά.

*Καταγγελία κατά του ΟΘΕΛΛΟΥ Αθηαίνου γιατί παρέλειψε να πληρώσει    χρηματική    ποινή   €1000=     που    επιβλήθηκε   στον GUSTAVO MANDUCA προπονητή του σωματείου του στις 16.11.2016 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου/05.11.2016 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Καταγγελία κατά του ΟΘΕΛΛΟΥ Αθηαίνου γιατί παρέλειψε να πληρώσει    χρηματική   ποινή €75= που      επιβλήθηκε     στον   Μιχάλη Καρανίκκη ποδοσφαιριστή του σωματείου του στις 16.11.2016 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος U18 Β’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΑΣΙΛ Λύσης – ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου/05.11.2016 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση:Απόφαση:Ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών από τον Οθέλλο εκτός και αν το πρόστιμο πληρωθεί εντός 15 ημερών. Πρόστιμο στον Οθέλλο.