Όταν οι άλλοι κουράζονται, ο ΑΠΟΕΛ σκοράρει!

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση. Για τον ΑΠΟΕΛ η επίτευξη τέρματος στα τελευταία λεπτά των αγώνων αποτελεί βασικό «όπλο» κατά τη διάρκεια της φετινής περιόδου.

Τα γκολ των Εφραίμ (83’) και Γιαννιώτα (89’) ξελάσπωσαν τον ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής με τη Δόξα, όμως δεν ήταν η μοναδική φορά που οι «γαλαζοκίτρινοι» πανηγύρισαν νίκες χάρη στην ικανότητα και τις αντοχές των παικτών του προς το τέλος των αγώνων.

Το διάστημα 75’-90’ είναι μακράν το πιο παραγωγικό του ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα, καθώς το συγκεκριμένο δεκαπεντάλεπτο επετεύχθησαν τα 9 από τα 14 τέρματα των «γαλαζοκιτρίνων». Σε αντίθεση με το «φονικό» για τον ΑΠΟΕΛ τελευταίο τέταρτο, οι πρωταθλητές αδυνατούν να σκοράρουν στο ξεκίνημα των αναμετρήσεων, κάτι που αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα ώστε να «καθαρίζουν» τα παιχνίδια απέναντι σε θεωρητικά πιο αδύναμες ομάδες.

Όπως προκύπτει από τις στατιστικές επιδόσεις του ΑΠΟΕΛ, μόλις τρία τέρματα σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ δεν κατάφερε να πετύχει γκολ ούτε στο δεκαπεντάλεπτο 61-75.