Flashback στις μεγάλες αναμετρήσεις ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ (pics + vid)

Μπορεί ο χρόνος να γυρίζει πίσω μόλις δύο δεκαετίες, καθώς η ΑΕΚ ιδρύθηκε το 1994, ωστόσο, πολλές από τις αναμετρήσεις ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ έμειναν ανεξίτηλα χαραγμένες στη μνήμη των φιλάθλων των δύο ομάδων, και όχι μόνο. Ας θυμηθούμε μερικές.

1. ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ 0-0 (1995-96)
Ο δρόμος για το νταμπλ του 1996 περνάει από το ΓΣΖ για τον ΑΠΟΕΛ, όπου στα μέσα του β’ γύρου η ΑΕΚ του Μουσκάλλη φιλοδοξεί να σπάει το αήττητο των γαλαζοκίτρινων. Η ομάδα του Μπόνεφ περνάει δύσκολές στιγμές, αλλά φεύγει  αήττητη, μένοντας μπροστά από Ομόνοια και Ανόρθωση με τις οποίες θα παίξει τις επόμενες εβδομάδες.

2. ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 2-0 (Τελικός Κυπέλλου 1996)
Λίγο μετά τη δημιουργία της η ΑΕΚ φτάνει στον τελικό Κυπέλλου, απέναντι στον πρωταθλητή ΑΠΟΕΛ, που είναι το φαβορί. Το ματς γίνεται στο Τσίρειο και οδηγείται στην παράταση, όπου ο «Θρύλος» σκοράρει με τους Κίπριχ (92’) και Αλεξάνδρου (117’).

3. ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ 1-1 (2001-02)
Τρομερό παιχνίδι έγινε στις 5 Ιανουαρίου 2002 στο ΓΣΖ, υπό βροχή. Ο ΑΠΟΕΛ είναι στο  +3 από την ΑΕΛ και παίζει με την ΑΕΚ του Μιτόσεβιτς, που προηγείται στο 89’ με τον Στυλιανίδη. Η ομάδα του Γκέραρντ θα μιλήσει για μια ακόμα φορά εκείνη τη σεζόν στις καθυστερήσεις, με το συνήθη ύποπτο, Δημήτρη Δασκαλάκη (στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων).

4. ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ 2-3 (Τελικός Κυπέλλου 2006)
Δέκα χρόνια μετά την πρώτη φορά, ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ θα βρεθούν πάλι αντιμέτωποι στον Τελικό Κυπέλλου, που γίνεται στο ΓΣΖ. Η ομάδα της Λευκωσίας προηγείται 0-2, η ΑΕΚ ισοφαρίζει και το παιχνίδι πάει στην παράταση, όπου οι γαλαζοκίτρινοι θα πάρουν το τρόπαιο χάρη σε γκολ του Σάσα Γιοβάνοβιτς (107’), σε έναν αγώνα όπου η ΑΕΚ είχε τρομερά παράπονα από τη διαιτησία του Στέλιου Τρύφωνος.

5. ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ 0-1 (2008-09)
Ο ΑΠΟΕΛ πάει για πρωτάθλημα, ενώ η ΑΕΚ κινδυνεύει με υποβιβασμό (τελικά θα πέσει). Τρεις αγώνες πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, οι δύο ομάδες παίζουν στο ΓΣΖ, απ’ όπου ο ΑΠΟΕΛ δραπετεύει με τον Ονουάτσι, βυθίζοντας την ομάδα της Λάρνακας.

6. ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 1-2 (2012-13)
Η ΑΕΚ κερδίζει για πρώτη φορά στην ιστορία της τον ΑΠΟΕΛ μέσα στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της περιόδου 2012-13. Το γκολ της νίκης σημειώνει ο Τζέισον Δημητρίου στο 79’. Οι Λαρνακείς προηγήθηκαν νωρίς με τον Πιντάδο και η ομάδα του Γιοβάνοβιτς είχε ισοφαρίσει με τον Πίντο στις αρχές του β’ ημιχρόνου.

7. ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ 0-1 (2012-13)
Καθοριστικό βήμα προς το πρωτάθλημα της περιόδου 2012-13 έκανε ο ΑΠΟΕΛ στην 3η αγωνιστική των πλέι οφ, κερδίζοντας 0-1 την ΑΕΚ στο ΓΣΖ με απευθείας φάουλ του Μάριο Σέρτζιο (63’).

8. ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 4-4 (2014-15)
Στην τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου της σεζόν 2014-15, ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την ΑΕΚ, που είναι 9 βαθμούς πίσω. Οι Λαρνακείς προηγούνται 0-1, 1-3 στο ημίχρονο και 2-4 στο 55’, αλλά η ομάδα του Δώνη δεν έχει πει την τελευταία της λέξη. Με δυο γκολ του Σωτηρίου (85’, 90’+) ο ΑΠΟΕΛ σώζει το βαθμό, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που σημαδεύτηκε από το  σοβαρό τραυματισμό του Μαντούκα – ήταν και το τελευταίο ματς στην καριέρα του Βραζιλιάνου.

9. ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 1-1 (2014-15)
Μια αγωνιστική πριν το τέλος των πλέι οφ, το ματς του ΓΣΠ θα αναδείξει πρωταθλητή – ο ΑΠΟΕΛ που είναι στο +3 βολεύεται με ισοπαλία. Το σκορ διαμορφώνεται από δύο υποδείξεις πέναλτι του Λεόντιου Τράττου, που θα γίνουν γκολ, στο 13’ (για την ΑΕΚ) και 24’ (για τον ΑΠΟΕΛ).

10. ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 2-0 (2015-16)
Ματς – τίτλος για την ομάδα της Λευκωσίας, που δύο αγωνιστικές πριν το τέλος των περσινών πλέι οφ κέρδισε 2-0 την ΑΕΚ και ανέβηκε στο +7, εξασφαλίζοντας το πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και έφτιαξε πιο πολλές φάσεις, όμως ο Σωτηρίου στο 41’ και ο Γιαννιώτας με πέναλτι στο 65’ έστειλαν το πρωτάθλημα στη Λευκωσία.