«Πολύ σκληρή, αλλά δίκαιη τιμωρία»

Με την απογοήτευση ζωγραφισμένη στο πρόσωπο εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα του Απόλλωνα από τον Ερμή ο Πέδρο Εμάνουελ. Ο Αγκολέζος τεχνικός ανέλυσε νηφάλια τον αγώνα και ανέδειξε ως σημείο-κλειδί το αυτογκόλ του Βινίσιους, μετά το οποίο η ομάδα του απέτυχε πλήρως να επιβάλει το ρυθμό και το παιχνίδι της.
«Συγχαρητήρια στον Ερμή. Θα σταθώ σε δύο σημεία στην ανάλυση του αγώνα: ξέραμε ότι θα βρούμε ένα δύσκολο αντίπαλο και στο πρώτο μέρος, έστω κι αν δεν είχαμε ευκαιρίες, κρατήσαμε την μπάλα κοντά στην περιοχή του Ερμή, ο οποίος στην πρώτη επίσκεψή του στη δική μας περιοχή σκόραρε. Δεν αλλάξαμε το στιλ μας και στο τελευταίο δεκάλεπτο πετύχαμε δύο γκολ. Το 2-1 του πρώτου μέρους ήταν δίκαιο. Στην επανάληψη ήταν διαφορετικό παιχνίδι. Είπα στους παίκτες να ελέγξουν τον αγώνα, αλλά ο Ερμής πίεσε περισσότερο, έστω κι αν δεν είχε μεγάλες φάσεις. Το αυτογκόλ άλλαξε τον τρόπο που σκεφτόμασταν. Είναι όμως μέρος του αγώνα κι εκείνη την ώρα δεν είχαμε τη δύναμη να επιστρέψουμε. Έκανα αλλαγές για να κρατήσουμε μπάλα και να κάνουμε ευκαιρίες, αλλά δεν τις φτιάξαμε. Δεν ήταν καλό β’ μέρος για μας, ιδίως στο τελευταίο 25λεπτο. Φυσικά αναλαμβάνω την ευθύνη, αλλά όταν δεν μπορούμε να νικήσουμε, πρέπει να μη χάνουμε. Δεχτήκαμε γκολ στο 90’ και ήταν πολύ σκληρή τιμωρία για μας. Δεν κάναμε αρκετά για να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα, οπότε φυσιολογικά ηττηθήκαμε», σχολίασε ο Πέδρο Εμάνουελ.